Un, yağ ve pudra şekeri ile bir araya gelen, sade ama lezzetli tarifi ile herkesin severek yediği kürt ya da küt böreği. Börek adı için birçok alternatif sunulsa da, lezzeti herkes için aynı anlamı taşıyor. BÖREĞİN BULUCUSU SARI MEHMET’İN HİKAYESİ Böreğin tarihi Osmanlı yıllarına denk geliyor. Yük taşıma işlerinde çalışan ve çok yorulan insanlar için bu tarifi bulan ve enerji verici etkisi ile herkesin beğenisini kazanan börek türü için ‘’Böreği Kürt’ten aldım, Kürt böreği bu’’ şeklinde tanımların yayılarak bugüne geldiği söyleniyor.

Böreğin yapımında maya kullanılmaması ancak yine de çıtır çıtır ve yoğun bir hamur ile pişirilebilmesinde ustaların sır olarak sakladığı tariflerinin olduğu da söylentiler arasında yer alıyor.

Birçok kişinin kürt böreği olarak andığı küt böreği şekil itibariyle diğer böreklerden farklıdır ve küt böreği isminin de buradan geldiği söylenmektedir. Kimine göre kat kat olduğu için; kimine göre ise, küt küt kesildiği için ismine küt böreği adı verilmiştir. Hata bazı kişiler yerken çıkardığı kütür kütür seslerden dolayı küt böreği dendiğini iddia eder.

KÜT ADI NEREDEN GELİYOR? Böreğin küt şeklinde kesilmesi ile adının Küt böreği olarak değişmesi de gündemde. Bu konuda bir kısım insan Kürt böreği adını kullanırken, kesimden dolayı da bazı insanlar Küt böreği adını kullanıyor. Hatta böreğin alımında insanlar nasıl sesleneceklerini şaşırabilmekte ve kararı böreğin satıldığı yere bırakmaktadır. Menülerde de aynı şekilde Kürt ya da Küt şeklinde isimler ile börekler sunulmaktadır. İsmi konusunda ayrım yaşayan insanların yanında, adına hiç takılmadan sadece tadı ile ilgilenen bir kesim de mevcut. Hikayesinden dolayı Kürt böreği adı daha genel olarak kabul edilir bir haldedir. Kesimden dolayı Küt böreği denmesi daha az kesim tarafından biliniyor.