İştah açıcı görüntüsüyle birçok kişinin severek yediği tel tel onlarca kattan oluşan altın sarısı küt böreği birçok kişi tarafından kürt böreği olarak da isimlendirilmiştir. Genel olarak İstanbul' da yenilen böreği birçok yöre de mutfak kültürüne sokmuştur. Sade ve mayasız olan küt böreği hamurunu açmak ustalık istemektedir. Birçok katmandan oluşan böreğin bir diğer özelliği de üzerine pudra şekeri dökülmektedir.

Malzemeler açısından hemen her evde olan ürünlerden oluşan küt böreğinin en önemli püf noktalarından biri uzun süre yoğrulmasıyken bir diğer püf noktası ise hamurun yeterince dinlenmesi gerektiğidir. Sonrasında ise son olarak dikkat edilecek nokta ise, 20 bezeye ayrılan hamurun eşit kalınlıklarda açılmasıdır.

Küt böreğinin kalorisi ise yaklaşık 650 kaloridir.

Birçok kişinin kürt böreği olarak andığı küt böreği şekil itibariyle diğer böreklerden farklıdır ve küt böreği isminin de buradan geldiği söylenmektedir. Kimine göre kat kat olduğu için; kimine göre ise, küt küt kesildiği için ismine küt böreği adı verilmiştir. Hata bazı kişiler yerken çıkardığı kütür kütür seslerden dolayı küt böreği dendiğini iddia eder.

İster kür böreği istenirse kürt böreği densin muhteşem görüntüsü, iştah açıcı kokusu ve eşsiz lezzetiyle birçok kişinin severek tükettiği börek, genel olarak kahvaltıda tüketilse de küt böreği tutkunları hemen her saat bu böreği severek tüketmektedir. Bu sayede yapılan tüm üretimlerin ortak noktası lezzetli oluşudur.