Ülkemize özgü yüzlerce tattan bir tanesi olan, bu lezzeti adlandırmak konusunda karşımıza çıkan iki seçenek var. “Çiğbörek” ve “Çibörek”… Eskişehir’e ait olan bu lezzetin gerçek ismi ise Eskişehirliler tarafından “Çibörek” olarak söyleniyor. Ayrıca Çibörek, bir Tatar yemeği…

Tatarca’da “Çi” lezzetli anlamına gelmekte ve “Çibörek” de aslında “Lezzetli börek” anlamını içermektedir. Tam da adına layık olacak şekilde yıllardır sofralarımızı süsleyen Çibörek hakkında bilinen bir başka şey ise çok eski zamanlardan beri Orta Asya’da yaşayan Tatarların yaptığı bir börek çeşidi olduğudur.

Bu böreğe “Çiğbörek” diyenler ise bunun sebebini böreğin iç harcının pişirilmeden çiğ olarak hamura konması olarak açıklamaktadır. Ancak “Çibörek” büyük çoğunluk tarafından kabul edilen ve kullanılan isimdir.

Orta Asya’dan ve Kırım’dan Eskişehir’e göç eden Tatarlar, Çiböreği burada da yapmaya devam etmiş, önce tüm Eskişehir ardından da tüm Türkiye, çiböreği severek tüketir hale gelmiştir. Ayrıca çiböreğe, yağa atıldığı esnada çıkardığı o güzel sesten esinlenerek “şırbörek” diyenlerin sayısı da az değildir.

Çibörek, kendine özel bir hamur ile yapılır ve içine kıyma, soğan ve karabiber başta olmak üzere domates ve yeşil biber gibi malzemeler koyulur. Çok çeşitli içeriklerle yapılabilen çiböreğin, herkesin damak zevkine hitap edebilecek bir çeşidi bulunmaktadır.

Çibörek içerisinde koyulacak soğan rendelenerek kıyma ile karıştırılmaktadır. Ardından bu karışım birçok baharat ile tatlandırılmakta ve çiğ olarak hamurun içine koyulmaktadır. Çibörek, kızgın yağda çok kısa bir süre pişirilerek servis edilir.

Çibörek herhangi bir mevsimi olmayan, her mevsimde her saatte tüketilebilen pratik ve lezzetli bir börek türüdür. Ancak çiböreğin tüketimi yaz aylarında yükselmektedir. Bunun nedeni ise yazın Eskişehir’e gelen yerli ve yabancı turistlerin çiböreğin tadını merak etmesi ve yemek istemesidir. Ayrıca çibörek sadece Eskişehir’de değil neredeyse ülkemizin her köşesinde yapılmakta ve ilgiyle yenmektedir, tabii ki her şeyi yerinde yemenin tadının başka olacağını bilenler çiböreği de yerinde yemek için Eskişehir’e gelmektedirler.

Eğer sizin de yolunuz bir gün Eskişehir’e düşerse, mutlaka bu eşsiz lezzeti tatmalısınız.